TABULKY PRO SPRÁVNÝ VÝBĚR VELIKOSTI KOLA

VÝBĚR KOLA PRO DOSPĚLÉ

VÝBĚR KOLA PRO DĚTI

1. VÝBĚR KOLA PRO DOSPĚLÉ

Máte v úmyslu koupit si v dohledné době jízdní kolo? Pokud ano, měli byste při nákupu bezpodmínečně dávat pozor na "správnou" výšku rámu. Neboť pouze tehdy, pokud výška rámu optimálně odpovídá stavbě vašeho těla, můžete optimálně vyčerpávat svou výkonnost a jezdit na kole bezfyzických potíží.

Níže vám chceme vysvětlit, jak si sami můžete určit vhodnou výšku rámu u kola. Máme 2 možnosti:

Určení velikosti rámu podle délky kroku (vzdálenost mezi podlahou a rozkrokem - vnitřní délky nohou)

Velikost rámu je dána délkou sedlové trubky, od níž se odvozují ostatní rozměry rámu. Tato velikost se označuje jako "střed-střed". Všeobecné doporučení je, že velikost rámu horského kola se volí tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní (vodorovnou) rámovou trubku asi 5 cm od rozkroku. Doporučené velikosti rámů jsou v následující tabulce (pouze pro orientaci je v tabulce zařazena i výška postavy).

delka_nohy.png

Velikost rámu si můžete vypočítat tak, že délku svého kroku (vzdálenost mezi podlahou a rozkrokem) znásobíte faktorem cílové skupiny a potom zaokrouhlíte na celé číslo nahoru nebo dolů.

  • U horského kola:
    délka kroku x 0,61 = výška rámu
  • U závodního kola:
    délka kroku x 0,65 = výška rámu

Příklad horské kolo:
Vámi zjištěná délka kroku činí 80 cm. 80 cm x 0,61 = 48.8 cm to znamená, že potřebujete velikost rámu 49 cm.

Jak zjistím délku kroku?
Budeme potřebovat knihu, tužku a metr. Zády se opřeme o stěnu. Nohy dáme k sobě a do rozkroku vsuneme knihu tak, aby se opírala celou stranou o stěnu. Knihu vysuneme tak vysoko, jak je to možné. Nesmí to tlačit. Poté označíme prstem a potom tužkou horní roh knihy na stěně. Změřením od podlahy po rysku zjistíme délku kroku (vnitřní délku nohou). Měření provádíme naboso.

Pokud není vámi zjištěná optimální výška rámu k dispozici, protože výrobci zadali předem určité výšky rámu, měl by se v případě pochybnosti zvolit vždy menší rám, protože tento je snadno říditelnějši a pevnější než rám velký.

Určení velikosti rámu podle výšky postavy

Poznámka: Dolní mez je pro sportovnější jezdce, horní mez pro rekreační cyklisty

vyska_postavy.png

Pokud není vámi zjištěná optimální výška rámu k dispozici, protože výrobci zadali předem určité výšky rámu, měl by se v případě pochybnosti zvolit vždy menší rám, protože tento je snadno říditelnějši a pevnější než rám velký.


Správná vzdálenost od vrcholu sedla k řidítkům je rovněž důležitá a vypočte se následovně: délka kroku x 0.66 = základní hodnota.

Vždy podle délky horní poloviny těla je nyní možně délkou představku korigovat tuto hodnotu nahoru, nebo dolů. Pokud dodržíte všechna tato pravidla, dostanete optimálně harmonizované kolo, se kterým můžete optimálně využít svůj výkonnostní potenciál a které Vám poskytne více radosti při výkonu sportu.

2. VÝBĚR KOLA PRO DĚTI

Dětské kolo v žádném případě nekupujte větší. Dítě takové kolo nemusí zvládnout a ježdění na kole mu tak můžete zprotivit. Spíše si dobře prohlédněte, jak jsou provedeny jednotlivé součásti kola, zda se pedály a řetěz snadno točí, jestli dobře fungují brzdy a zda jde nastavit posed. Správnou velikost kola poznáme tak, že dítěti při stoji rozkročmo nad horní rámovou trubkou zbývá nad rozkrokem ještě asi na pěst místa. Dítě by rovněž mělo bez problémů dosáhnout ze sedla na řídítka. Dítě by samozřejmě mělo pohodlně dosáhnout nohama na pedály a zvlášť u menších kol také na zem. Pokud dítě na pedály nedosáhne ani u nejmenšího kola, nebo se obáváte, že ještě jízdu na kole nezvládne, začněte na odrážedle. Velikost dětských kol je udávána dle průměru ráfků kol. Tato hodnota může činit 12, 16, 18, 20 a 24 palců (označení 12" apod.). Na výběr tedy máte ze šesti velikostí, které se od sebe ovšem liší i výbavou.

Pro orientaci by Vám měla pomoci i následující tabulka velikostí.

detska_kola.png